Sülfasalazin

Sülfasalazin hem iltihaplı barsak hastalıklarının, hem de romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi bazı iltihaplı romatizmaların tedavisinde kullanılan hastalığı iyileştirebilme özelliği olabilen bir ilaçtır. Piyasada 500 mg’lık büyük tabletler halinde bulunur. Tedaviye düşük dozda başlanması ve dozun yavaşça artırılması önerilir. Etkisi genel olarak 5-6 hafta süreyle kullanıldıktan sonra ortaya çıkar.

Bu ilaç yapısında “Sulfonamid” isimli bir madde içerdiği için, bu maddeye alerjisi olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır. Gecikmiş tipte alerjiye neden olabilir. SLE ve Sjögren sendromu gibi bağ dokusu hastalıklarında bu tip alerjik reaksiyonlara daha fazla rastlanır.

Alerjik reaksiyonlar bir kenara bırakılırsa, sülfasalazin genel olarak yan etkisi fazla olan bir ilaç değildir, ancak nadir de olsa, deri döküntüsü yapabilir; ayrıca mide, karaciğer ve kan sayımı üzerine yan etkiler oluşturabilir. Yan etkilerin daha çok tedavinin ilk aylarında ortaya çıkması nedeniyle, tedaviye başladıktan sonraki ilk aylarda hasta daha yakından izlenmelidir. Hastanın ilacı kullanma süresi uzadıkça, yan etki gelişme riskinin azalması ilginç bir gözlemdir.

Paylaşın:

Share on whatsapp
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Romatolog Dr. Selda Öktem