Siklosporin

Mantara karşı geliştirilen Siklosporin A (Sandimmun neoral), organ nakli hastalarında yaygın kullanılan bir ilaçtır. Bağışıklık sistemini geliştirici özelliği nedeniyle başta romatoid artrit olmak üzere bazı iltihaplı romatizmal hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Behçet hastalığında özellikle ağır göz tutuluşunun tedavisinde etkilidir.

25-100mg tabletleri, 100mg/ml oral solüsyonu, 50mg/ml enjektabl formları vardır. Başlangıç dozu 3mg/kg/gün olup, 6-8 haftalık yakın bir izleme gerektirir. Bu sürede doz 4mg/kg/gün’e kadar çıkılabilir. Sonucunun erken alınabilen bir ilaç olması üstünlüğüdür.

Kan basıncını (tansiyonu) yükseltmesi, böbrek testlerini bozabilmesi gibi bazı yan etkileri vardır ve hastaların çok yakından izlenmesi gerekir. Başlangıçta haftalık aralarla ve daha sonra da aylık aralarla laboratuar incelemelerine mutlak gerek vardır.

Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (romatizma ilaçları), siklosporin kan düzeylerini artırarak yan etkiyi kolaylaştırdıklarından, birlikte kullanılmamalıdırlar.

Paylaşın:

Share on whatsapp
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Romatolog Dr. Selda Öktem